„Domovino mila, draga moja mati, cvjetaj u slobodi što brane je Hrvati“

Laudatov dokumentarni film 'Dnevnik jednog rata – Vinkovci', rukopis obrane svakog dijela Hrvatske u Domovinskom ratu, prikazan je u još jednom mjestu istočne slavonske bojišnice - Donjem Miholjcu.

Autor
Laudato/M.P.
Fotograf
Margareta Jozinović

Laudatov dokumentarni film 'Dnevnik jednog rata – Vinkovci', rukopis obrane svakog dijela Hrvatske u Domovinskom ratu, prikazan je u još jednom mjestu istočne slavonske bojišnice - Donjem Miholjcu.

S ciljem promocije istine o ratu u Vinkovcim te Laudato televizije koja s emitiranjem počinje na Božić, projekciju najnovijeg Laudatovog filma u crkvi Sv. Mihaela arkanđela organizirala je istoimena župa. Program je vodio i dokumentarac sadržajno predstavio kapelan vlč. Ivan Begović, rodom Vinkovčanin.
 
Ime Donji Miholjac po svom prvom spomenu postoji već gotovo tisuću godinu, a hrabro je obranjeno i u Domovinskom ratu.
 
- S posebnim osjećajima i pijetetom gostujemo u Donjem Miholjcu s čijeg je područja u Domovinskom ratu poginulo 32 hrvatska branitelja – kazala je prije projekcije producentica filma Ksenija Abramović.
 
Film 'Dnevnik jednog rata – Vinkovci' podsjetnik je na Domovinski rat i događaje na istočno-slavonskoj bojišnici, zahvaljujući priči ljudi koji su ih iznijeli. Prati ratne događaje u Vinkovcima od prvog granatiranja 19. srpnja 1991., ali i događaje u okolici, posebice u Nuštru koji je bio prva linija obrane prema Vukovaru.
 
Predstavljajući film, producentica je naglasila kako se on slobodno može nasloviti i  'Dnevnik jednog rata – Donji Miholjac'.
 
- Ovo je zapravo 'Dnevnik jednog rata – Hrvatska', jer svaki grad Lijepe naše dao je velikane i duh kakve susrećemo u filmu – istaknula je producentica Abramović.
 
Vinkovce, Donji Miholjac i svako drugo mjesto u  Lijepoj našoj koje je proživjelo i žrtvom ispisalo svoje dnevnike rata najbolji način povezuju stihovi pjesme 'Moja domovina', autora Josipa Culeka iz škole 'Augustin Harambašić' u Donjem Miholjcu, koje je citirala direktorica Laudata Ksenija Abramović.
 
- Domovino mila, draga moja mati, cvjetaj u slobodi što brane je Hrvati
Ljepota su tvoja plavo more sinje, visoke planine, a srce i duša rodne ti doline.
Svaku stopu tvoju krvlju su natopili junaci mnogi dok su te oslobodili.
Ranjeno je mnogo i duša i tijela da slobodna budeš, domovino cijela.
Rađat će nam polja i majčino krilo dok u miru, slozi, kuca domovine bilo – citirala je Abramović.
 
 
Sjećanje na obranu Domovine u Donjem Miholjcu
 
Sjećanje na svoje suborce i sugrađane koji su iz Donjeg Miholjca branili cijelu Slavoniju i Baranju njegovi mještani čuvaju na razne načine. Braniteljima u čast podignut je spomenik u Parku Matice hrvatske, a posebno su dirljivi domovinski stihovi roditelja poginulih branitelja iz Donjeg Miholjca ispisani u sjećanju na njihovu djecu i stradanje.
 
Za Donji Miholjac ključan i presudan bio 12. rujna 1991. godine, kad je iz vojarne u Našicama krenula kolona vojnih vozila, sa stotinama vojnika i paravojske, kako bi se razmjestili u vojarne na području Donjeg Miholjca.
 
Donjomiholjčani su ih zaustavili na rijeci Vučici, na mostu znakovitog naziva – 'Prkos'. Kasnijim zauzimanjem vojarni i obaranjem neprijateljskih zrakoplova bila je rasterećena obrana Osijeka. 
 
Nakon projekcije filma okupljenima se obratio župnik Josip Antolović.
 
- Malo poštujemo što su branitelji napravili za nas – poručio je kratko župnik Antolović potresen radnjom filma, ali zahvalan što se o istini uči mlađe naraštaje. Zahvalio je Laudatu i njegovoj direktorici na trudu oko te istine i njezinog izlaženja na vidjelo.
 
 
Glazbeni obol večeri
 
Projekcija je otvorena skladbom koju je na orguljama svirala profesorica glazbe Silvija Ježić Knežević.  Zbor mladih 'Agape' župe Sv. Mihaela na kraju je otpjevao pjesmu 'Moja domovina'.