Iz žrtava, iz ljubavi do bola, do umiranja... rađana je Hrvatska

Izraziti poštovanje patnji hrvatskog naroda u Domovinskom ratu, ususret 24. obljetnici spomena junačke i nadljudske obrane Vukovara – bio je to cilj projekcije filma „Dnevnik jednog rata – Vinkovci“ u produkciji Laudato televizije, održanoj u ponedjeljak 16. studenoga župi Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu.

Autor
Laudato/M.P.
Fotograf
Laudato

Neka su razdoblja, riječima župnika i dekana u Slavonskom Brodu prečasnog Ivana Lenića, „obilježila naše živote, napose hrvatsko doba i povijest. Takvi su dani mjeseca studenoga davne 1991., tijekom Domovinskog rata, a na osobit način dani borbe za Vukovar i borbe za hrvatsku samostalnost i slobodu. Dani velikih nevolja, velikih žrtava, ali i velike i ljubavi“, podsjetio je prije same projekcije brodski župnik i dekan istaknuvši: „Ne možemo i ne smijemo zaboraviti ove dane. Zašto? Jer su dio hrvatskoga identiteta, ugrađenih u naše hrvatsko danas.“ 

Film „Dnevnik jednog rata - Vinkovci“ podsjetnik je na takve dane. Prati ratne događaje u Vinkovcima od prvog granatiranja grada 19. srpnja 1991., ali i okolici, posebice u Nuštru koji je bio prva linija obrane prema Vukovaru.

„Iz žrtava, iz ljubavi do bola, do umiranja... rađana je Hrvatska“, podsjetio je prečasni Ivan Lenić nastavljajući: „Naše će misli večeras biti u Vinkovcima, ali i diljem naše drage Slavonije. Vinkovci, Slavonski Brod, Vukovar, Slavonija... svojim žrtvama u Domovinskom ratu dali su sveti doprinos rađanju Hrvatske.“
 

 „Dnevnik jednog rata – Slavonski Brod“

„Ovaj film želi podsjetiti na snagu, otpor i hrabrost koju su očitovali i živjeli branitelji Vinkovaca. No, te vrline nisu bile povlastica samo obrane ljudi iz Vinkovaca. Takve su vrijednosti i raspoloženja srca živjeli branitelji diljem Lijepe naše“, nadovezala se producentica filma Ksenija Abramović.

Uz Vinkovce, i Slavonski Brod je itekako trpio, patio i krvario u obrani istočno-slavonske bojišnice. I u Slavonskom Brodu, branitelji su bili dotadašnji radnici, seljaci, profesori, liječnici, učenici, kao zaštitnici svoga doma i domovine, vjere i obitelji. Upravo je u Slavonskom Brodu stradalo najviše djece u Domovinskom ratu u Hrvatskoj, njih 29, na što podsjeća podignuti spomenik „Djevojčica“ u gradu.

„Ta nevina dječja krv, ti mali hrvatski branitelji koji nisu ni znali da su to bili i da su branitelji, bez puške i uniforme, postali – uz naše odrasle i zrele, hrvatske branitelje, u zalogu su i mogućnosti da smo mogli snimiti ovaj film“, naglasila je direktorica Laudata Ksenija Abramović.

U Domovinskom ratu poginulo je 402 djevojčice i dječaka. Na području Općine Slavonski Brod samo u 1992. godini – čak 27 djece ubijeno je na pragu svoga doma, a 65 ih je ranjeno. Marinko Marinković imao je samo godinu i pol dana kad je njegov život, 3. svibnja 1992. g., pogodila i ugasila srbijanska granata. „Duše tih nevinih stvorenja čuvaju Slavonski Brod! Čuvaju Vukovar, Slavoniju i cijelu Hrvatsku“, istaknula je Ksenija Abramović.

„Mogao bi se itekako snimiti i film 'Dnevnik jednog rata – Slavonski Brod'“, primijetila je direktorica Laudata. Naglasila je pri tom kako Laudato televizija i dalje želi nastaviti stvarati filmove poput ovog.

„Vjerujte i znajte! Ta anđeoska spremnost - položiti svoj život za bližnjega, za svoju ravnicu i more, za najviše ljudske ideale s kojima mnogi na ovom svijetu, a kako tek poražavajuće danas, trguju – to nema cijenu, osim u Kraljevstvu Nebeskom! I u našem poštovanju i sjećanju“, istaknula je Ksenija Abramović zaključujući: „Po toj cijeni – cijeni davanja vlastitog života – Vukovar, Vinkovci, Slavonski Brod i toliki drugi diljem Lijepe naše – jesu i zauvijek će ostati naši uzorni – kraljevski, mučenički ali i slavni gradovi.“

Župnik i dekan Ivan Lenić posebno je zahvalio Laudatu i njegovoj direktorici na stvaranju filmova koji čuvaju od zaborava spomen kako se branila Hrvatska. Pozvao je okupljene na molitvenu i financiju podršku Laudato televiziji koja s emitiranjem kreće na Božić ove godine: „Eto konkretnog načina kako pokazati ljubav prema domovini danas.“
 

Kulturno-umjetnički program projekcije

Glazbeni obol večeri dala je ženska pjevačka skupina „Ad astra“ iz Slavonskog Broda. U projekciju su uvele hrvatskom himnom „Lijepa naša“, a slavonskom ozračju doprinijele izvedbom pjesme „Ne dirajte mi ravnicu“. Projekcija je zaključena pjesmom koja je posebno uvela u dane spomena na Vukovar, „Ima jedan grad, Vukovar“, uz poziv na obilježavanje ovoga spomena u Slavonskom Brodu u utorak 17. studenoga u 17:30 sati. Program će započeti molitvom ispred tvrđavske kapele, nastaviti se paljenjem lampiona duž Vukovarske ulice te zaključiti svetom misom u 18:30 sati za sve žrtve Vukovara i Hrvatske u Domovinskom ratu