„Dani franjevačke kulture“ u Našicama, mozaik promocije baštine iz daleke hrvatske prošlosti, dopunjeni su projekcijom Laudatovog filma „IN ODIUM FIDEI – Iz mržnje prema vjeri“, u nedjelju 10. svibnja u franjevačkom samostanu sv. Antun Padovanski.
Uz Slavonski Brod i Osijek, Našice su treći slavonski grad u kojem je održana projekcija dokumentarnog filma „In odium fidei“ scenaristice i redateljice Nade Prkačin koji oživljava istinu o stradanjima 66 franjevaca Hercegovačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije od strane partizana u Hercegovini 1945. godine.
Program je započeo zajedničkom pjesmom „Odlučio sam slijediti Krista“ kojom je odjekivala cijela dvorana samostana, od 13. stoljeća postojane franjevačke zajednice u Našicama, izražavajući odlučnost u vjernosti primjeru širokobrijeških fratara koji su Krista slijedili i u mučeničku smrt.
Film „In odium fidei“ u šezdeset minuta prikazuje „kako se dogodilo plansko smaknuće svećenika koji su siromašni hercegovački kraj razvili u vjersko i kulturno, gospodarsko i odgojno-obrazovno mjesto, gdje su se u glasovitoj Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji na Širokom brijegu poučavali budući svećenici, ali i djeca koja nisu bila na putu duhovnog poziva“, predstavila je producentica filma Ksenija Abramović.
Gimnaziju na Širokom Brijegu, uz hercegovačku i djecu iz Dalmacije, pohađala su i brojna slavonska djeca. „To življenje za dobro šire zajednice, izvan svojih samostana, itekako poznaju i razumiju i ovdašnji franjevci, koji su i u Našicama, još u srednjem vijeku, organizirali škole za mlade duhovnog poziva, ali i svih drugih staleža“, primijetila je Ksenija Abramović.
Biti u službi istine i čuvati bogatu hrvatsku duhovnu i kulturnu baštinu
Ovih dana slavi se 70 godina pobjede nad nacionalsocijalizmom i fašizmom diljem Europe, pa i u Hrvatskoj, a u cjelovitom sagledavanju povijesne zbilje, treba istaknuti da je istina o ubojstvu 66 franjevaca bila prešućivana i zataškavana sedam desetljeća.
Predstavljajući projekt Laudato obiteljske televizije s kršćanskim vrijednostima u osnivanju, direktorica Ksenija Abramović naglasila je kako Laudato želi biti u službi takve istine, „širiti govor o mučeništvu, ali i vjernom življenju ljubavi prema Bogu, Crkvi i svome narodu“.
Našice su grad bogat kulturnom baštinom franjevaca i svojih slavnih građana kao što je ugledna hrvatska plemićka obitelj Pejačević iz koje je i skladateljica Dora Pejačević te istaknuti javni i kulturni djelatnik Izidor Kršnjavi.
„Laudato TV želi promicati takav sadržaj - snimati dokumentarce i priloge o tako slavnim ljudima i naraštajima naših predaka, koji su svojim stvaralaštvom zadužili nas, generacije kojima su ostavili toliko blaga“, rekla je Ksenija Abramović zaključujući: „Nažalost, i našički kraj je propatio u Domovinskom ratu, bio je pogođen i ovaj franjevački samostan. Ali, vi, ljudi, pokazujete kako je naš hrvatski i katolički duh, kao i ljubav prema svome kraju, neuništiva.“
„Trebamo pamtiti ono što se dogodilo kako bismo znali kako dalje živjeti.“
Zahvalnost za održanu projekciju Laudatovog filma izrazio je župnik župe Sv. Antun Padovanski i gvardijan franjevačkog samostana u Našicama fra Zoran Bibić, istaknuvši kako je Hercegovačka provincija jedinstvena, iako tada „najmanja, izgubila je najviše fratara“.
„Problem onih koji čine zlo je to što gledaju ograničeno, a mi gledamo u svjetlu vjere, svjetlu uskrsnuća! To je upravo Božji blagoslov! To je dar!“, naglasio je fra Zoran Bibić dodajući: „Vjerujem da sve što ima molitvenu pozadinu ima i budućnost! Stoga, molimo za Laudato TV!“
Projekciju filma te osnivanje Laudato TV-a podržao je i gradonačelnik Našica Krešimir Žagar koji vjeruje da će se „u Našicama naći puno prijatelja za Klub Laudato TV“. „Trebamo pamtiti ono što se dogodilo kako bismo znali kako dalje živjeti. I u tome nam pomažu dokumentarci Laudato TV-a“, zaključio je gradonačelnik Žagar.
Moderator programa prilikom projekcije bio je župljanin, gospodin Rudica Čeme.
pobijeni.info
hercegovina.info
makarska-post.com