Predstavljen dokumentarni film o Milanskom ediktu

Milanski edikt cara Konstantina ostavio je neizmjeran trag na povijesti. Dotad su kršćani bili progonjeni, a 313. g. u Rimskom Carstvu zbio se dramatičan obrat i progoni su prekinuti.

Autor
Ines Grbić

U produkciji Galerije hrvatske sakralne umjetnosti Laudato, film je snimljem povodom ovogodišnje 1700. godišnjice objave povijesnog dokumenta o slobodi javnog djelovanja kršćana u Rimskom carstvu. Film potiče na promišljanje o ulozi Crkve u svijetu i o našoj ulozi u Crkvi.

„Osobito je važno podsjetiti na kršćanske korijene danas, kad se oni dovode u pitanje. Dok se europski narodi ujedinjuju, sve su glasniji zahtjevi da se baš ti kršćanski temelji Europe izbrišu i zaborave. Nažalost, mnogi ni danas nisu spremni vjernicima dozvoliti da mirno žive svoji na svome“ rekla je producentica filma Ksenija Abramović, dodavši da potiskivanje i prešućivanje Crkve podsjeća na to da i naša sloboda nije jednom zauvijek osvojena.

Milanski edikt cara Konstantina ostavio je neizmjeran trag na povijesti. Dotad su kršćani bili progonjeni, a 313. g. u Rimskom Carstvu zbio se dramatičan obrat i progoni su prekinuti.

„Zadnjih stoljeća progoni Crkve su se vratili i Crkva je ponovno morala davati mučenice i mučenike. Crkva može biti ponosna na svoj doprinos u povijesti. Sveučilišta, bolnice, nebrojena umjetnička djela – sve to i još mnogo drugoga neprolazna je baština koju su vjernici stvorili kroz stoljeća“ poručila je Abramović, istaknuvši da su promišljanja govornika u filmu o mučeništvu, vjeri i vlasti aktualna za svakog tko kao kršćanin traži svoje mjesto u svijetu.

Inicijator ideje da se snimi film o toj temi je akademski slikar Josip Botteri Dini. U prigodnoj riječi je podsjetio na Isusove riječi 'Ne boj se, malo stado'.

„Moramo biti sigurni i mirni kao kršćani, u svakom vremenu. 'Gdje su dvojica ili trojica u moje ime, ja sam s njima'. Obnova svijeta počinje u nama. Kad se mi nađemo u Njegovo ime, svijet je u našim rukama, u duhovnom i transcendentnom smislu. Gospodin se nalazi među nama, On tako želi“ rekao je Dini, dodavši da se i danas izruguju s onima koji žele pružiti kršćanski model života. Upitao je kako bi izgledali naši gradovi da nije bilo kršćanstva i možemo li zamisliti hrvatsku kulturu bez spomenika. To je hrvatski katolički, kršćanski identitet, dragocjenosti u kojima je upisana naša vjera, križ s kojim pobjeđujemo u svakom izazovu Crkve i naroda“ rekao je Dini, istaknuvši da je povijest kršćanstva obilježena krvlju mučenika koji su davali život do najnovijih vremena.

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić čestitao je Laudatu na uspješnoj realizaciji, rekavši da u kulturi potiče hrvatske umjetnike, osobito kršćanske inspiracije, da stvaraju, da se okupljaju i svjedoče što kultura može, na najbolji način, dati kao svjedočanstvo u ovom vremenu. Nadbiskup je pohvalio redatelja Bana rekavši da film obiluje vrhunskim izričajima izvrsno didaktički povezanima.

„Film poučava na jednostavan ali uvjerljiv način. Trebaju nam takvi didaktički materijali, koji će nam posvijetiti ono što jesmo. Ivan Pavao II. rječju i primjerom uvjerljivo je govorio, svjedočio i poticao da svjedočimo. Nošen misijskim zanosom, išao je svima. Srca gore, budimo radosni navjestitelji onoga što smo primili. Ne treba se bojati križa, patnje i ne treba dramatizirati. Ali treba se boriti za Radosnu vijest i biti je spreman svjedočiti“ poručio je mons. Puljić.

Snimanje i montažu filma koji govori o nastanku moderne kršćanske Europe potpisuje HD studio, a glazbeni urednik je Adrian Vinković Rangel. U filmu govore vrhunski stručnjaci za povijest i arheologiju: mons. dr. Juraj Kolarić, akademik Nenad Cambi, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tanjić i prorektor dr. Gordan Črpić, dr. Ivan Bodrožić s KBF-a u Zagrebu, stručnjak za povijest kršćanstva Ivica Musa, povjesničar Ivo Banac, dr. Siniša Bilić Dujmušić sa Sveučilišta u Zadru, Ankica Babin, ravnateljica Muzeja grada Kaštela.

Predstavljanjem tog filma zaključena je uspješna manifestacija 'Dani Ivana Pavla II.' u Zadarskoj nadbiskupiji.

Fotogalerija